Upravit stránku

GLAZURA

(lat. glazúra, franc. glacures, angl. glazes)

Glazura se vyrábí smícháním příslušných surovin např: frit, kaolinu, oxidy kovů, kalidel, efektních složek atd... na jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a zamele v kulovém mlýně. Vzniklá suspenze se scedí, upraví se parametry a pak se nanáší na kachle, například máčením, poléváním, stříkáním.

Následuje výpal na požadovanou teplotu v elektrické peci, kde se glazura vytaví. Tímto vzniká tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků.

HLAVNÍ FUNKCE

Hlavní funkcí glazury je pokrýt pórovitý povrch výrobku a učinit ho tak nepropustným, hladkým a dát mu určitý estetický vzhled. Glazovaný povrch zlepšuje technické vlastnosti výrobku. Zvyšuje jeho pevnost,nepropustnost a umožňuje snažší čištění povrchu.

Glazura z estetického hlediska zlepšuje vzhled keramického výrobku, např.: hladkostí, leskem či barevností jeho povrchu a umožňuje použití dalších dekoračních technik. (zlacení, obtisky atd. ) 

Z technického hlediska glazura uzavírá pórovitost střepu, dokáže zvyšovat mechanickou pevnost ve srovnání s neglazovaným výrobkem, zvyšuje odolnost keramiky proti působení vnějších vlivů včetně chemických činidel.

ROZDĚLENÍ GLAZUR            

Transparentní glazury

Tyto glazury jsou průhledné, lesklé, většinou jednobarevné se schopností vykreslit i jemný vzor na kachloví. K tomuto vykreslení dochází při konečné fázi výpalu, kdy se glazura roztaví a mírně rozteče. Transparentní glazura tmavne v závislosti na síle vrstvy a může mít hárys.

Příkladem je: lahvová zelená, lahvová hnědá, staromodrá, medová atd.

Doporučení: na kachloví se vzorem, který krásně probarví a zvýrazní.

Krycí glazury

Jsou to neprůhledné glazury, které plně kryjí střep kachle.Vyznačují se jemným saténovým až sametovým povrchem. Jsou barevně stálejší ( kromě efektních glazur ) a také jako transparentní glazury mohou mít hárys, který díky mikroskopicky krystalickému povrchu není téměř vidět.

Příkladem jsou:

 • matné krycí glazury: modrá pastel mat, teracotto, slonová kost matná atd.
 • lesklé krycí glazury: slonová kost lesklá, bílá lesklá atd.

Doporučení: s malými výjimkami na všechno kachloví. Glazura neprokresluje vzor kachloví jako glazura transparentní a netmavne v závislosti na tloušťce vrstvy.

Efektní glazury

Jsou to umělecké, polomatné až matné glazury, záměrně vytvářející barevné efekty. Čím je glazura stékavější, tím vytváří výraznější efekt. Tento efekt je umocněn vzorem kachle.

V současnosti používáme 3 druhy efektních glazur.

 1. Efekt vzniká ve výpalu a je závislý na tloušťce vrstvy.
  Například: ocelová modrá, ocelová zelená, šedá efektní atd.
 2. Efektní složka glazury ( barevné krystaly ) jsou již součástí rozmíchané glazury a konečný vzhled není ovlivněn výpalem, ani tloušťkou vrstvy.
  Například: sorento, atlantic, GrandCanyon atd.
 3. Efektní složka zůstává i po výpalu zrnitá a na povrchu kachle je pevně ohraničená.
  Například: granity, teracottastein atd.

Doporučení: Na všechny hladké kachle a na kachle s jednoduchým vzorem. Je to velice žádaný druh glazur, který se uplatní ve všech interiérech moderních, ale i historických. Efektní glazury nejsou vhodné na kachloví s jemným vzorem, který zalijí a překryjí barevným efektem.

Nahoru